Herbata jaśminowa - aromatyzowana herbata
Herbata jaśminowa
Herbaty aromatyzowane cieszą się od lat ogromnym powodzeniem, nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej egzotycznych mieszanek, które mają zawładnąć naszymi zmysłami. Generalnie nie ma w tym nic złego - pomysł na wzbogacenie smaku i zapachu herbaty jest tak stary, jak sama herbata. Aromatyzowane są między innymi takie klasyki, jak earl grey czy zielona herbata jaśminowa. Do nadania herbacie earl grey specyficznego smaku używa się naturalnego olejku z bergamotki, a jaśminowa to wysokiej jakości zielona herbata z dodatkiem kwiatów i liści jaśminu. A w jaki sposób aromatyzowane są współczesne mieszanki, których poetyckie nazwy obiecują bogactwo doznań
Herbaty aromatyzowane
Pierwszą grupę aromatycznych dodatków stanowią naturalne składniki, widoczne gołym okiem. Należą do nich płatki kwiatów (róża, jaśmin, bławatek) suszone owoce (skórki cytrusów, jagody) oraz przyprawy (goździki, cynamon). Taką herbatę uzyskuje się przez mieszanie składników. Poza tym, że ładnie pachną, nadają też herbacie szczególne właściwości np. herbata z imbirem i kardamonem działa rozgrzewająco, a dodatek suszonych czarnych jagód pomoże uporać się z biegunką.
Kolejna grupa to naturalne olejki eteryczne, które dodaje się do herbaty tuż przed pakowaniem. Uzyskanie naturalnego olejku jest dość pracochłonne oraz kosztowne, dlatego próżno szukać tych dodatków w tanich mieszankach z supermarketów. Najczęściej dodaje się esencje kwiatowe i owocowe: olejek z bergamotki, kwiatów pomarańczy, różany czy ekstrakt z wanilii.
Najczęściej używanymi (ze względu na niski koszt) dodatkami są aromaty syntetyczne. Nie mają one zazwyczaj nic wspólnego z produktem, którego zapach "udają". Przykładam może być wanilina, która pachnie "wanilią" intensywniej niż sama wanilia, albo octan anylu o zapachu zbliżonym do bananów. Choć aromaty syntetyczne są dopuszczone do używania w przemyśle spożywczym, lepiej ich unikać i wybierać herbaty, które pachną naturalnie.