Herbata jaśminowa - aromatyzowana herbata

herbata jaśminowa

Herbata jaśminowa

Herbaty aromatyzowane cieszą się od lat ogromnym powodzeniem, nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej egzotycznych mieszanek, które mają zawładnąć naszymi zmysłami. Generalnie nie ma w tym nic złego - pomysł na wzbogacenie smaku i zapachu herbaty jest tak stary, jak sama herbata. Aromatyzowane są między innymi takie klasyki, jak earl grey czy zielona herbata jaśminowa. Do nadania herbacie earl grey specyficznego smaku używa się naturalnego olejku z bergamotki, a jaśminowa to wysokiej jakości zielona herbata z dodatkiem kwiatów i liści jaśminu. A w jaki sposób aromatyzowane są współczesne mieszanki, których poetyckie nazwy obiecują bogactwo doznań

Herbaty aromatyzowane

Pierwszą grupę aromatycznych dodatków stanowią naturalne składniki, widoczne gołym okiem. Należą do nich płatki kwiatów (róża, jaśmin, bławatek) suszone owoce (skórki cytrusów, jagody) oraz przyprawy (goździki, cynamon). Taką herbatę uzyskuje się przez mieszanie składników. Poza tym, że ładnie pachną, nadają też herbacie szczególne właściwości np. herbata z imbirem i kardamonem działa rozgrzewająco, a dodatek suszonych czarnych jagód pomoże uporać się z biegunką.

Kolejna grupa to naturalne olejki eteryczne, które dodaje się do herbaty tuż przed pakowaniem. Uzyskanie naturalnego olejku jest dość pracochłonne oraz kosztowne, dlatego próżno szukać tych dodatków w tanich mieszankach z supermarketów. Najczęściej dodaje się esencje kwiatowe i owocowe: olejek z bergamotki, kwiatów pomarańczy, różany czy ekstrakt z wanilii.

Najczęściej używanymi (ze względu na niski koszt) dodatkami są aromaty syntetyczne. Nie mają one zazwyczaj nic wspólnego z produktem, którego zapach "udają". Przykładam może być wanilina, która pachnie "wanilią" intensywniej niż sama wanilia, albo octan anylu o zapachu zbliżonym do bananów. Choć aromaty syntetyczne są dopuszczone do używania w przemyśle spożywczym, lepiej ich unikać i wybierać herbaty, które pachną naturalnie.

Zimowa herbata i inne dodatki świąteczne

herbata zimowa

Herbata zimowa

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz sam okres świąteczny to wyjątkowy czas. Wszędzie pojawiają się coraz to nowe dekoracje świąteczne, w głowie ma się myśli o zakupie prezentów, jest bardziej nastrojowo. Wyjątkowe są także zapachy, jakie pojawiają się w kuchni oraz smaki potraw. Nawet najbardziej dobra herbata, w najlepszym gatunku, to wtedy za mało. I jej można się napić z dodatkami, które uczynią ją bardziej świąteczną. Warto się napić czegoś takiego jak herbata zimowa

Zestawy herbat

Święta bardzo mocno kojarzą się z owocami cytrusowymi i zapachem cynamonu. I są to także doskonałe dodatki do herbaty. Warto sprawdzić, jak będzie smakować ulubiona herbata czarna z kawałkami pomarańczy albo ze skórkami owoców cytrusowych. Mocna czarna odmiana i mocny smak cynamonu to ciekawe połączenie. Dodatku tego wystarczy bardzo niewiele, by wpłynąć na jej smak. Wspaniale komponuje się herbata także z suszonymi jabłkami. Nie tylko do czarnej można je dodawać. Warto wypróbować połączenie herbaty zielone i jabłka albo cytrusy. Nie można nie wspomnieć o goździkach. W kuchni często się je dodaje do kompotów. Do herbaty także pasują. Zmienią jej smak i sprawią, że będzie miała bardziej rozgrzewające działanie. Dokonując zakupu na okres zimowy i świąteczny, można znaleźć zestawy herbat, które już takie dodatki posiadają. Pasujących do herbaty i chwil świątecznych dodatków jest więcej, więc kompozycje smakowe są bardzo atrakcyjne. Wspaniale jej smak uatrakcyjniają także wanilia i cytryna.

Herbata na rozgrzanie

Sięgnięcie po taką herbatę to dobry wybór już od początków chłodnych dni i jeszcze długo po świętach. Wszystkie te dodatki nie tylko nadają jej wyborny smak i aromat. Rozgrzewają, poprawiają odporność, wzmacniają, są więc bardzo zdrowe. Przygotowując sobie dobrą herbatę na sam czas świąt, warto dać ich więcej niż zwykle. W taki czas większość tych dodatków znajduje się w każdej kuchni.